Manuální lymfodrenáž

Manuální lymfodrenáž je spediální jemná masážní technika ovlivňující lymfatický systém. Lymfatická soustava není součástí krevního oběhu, ale tvoří jednostrannou dráhu z mezibuněčných prostor do krve, kde zabezpečuje návrat tkáňové tekutiny (lymfy) do krevního oběhu. Lymfatická soustava je nedílnou součástí imunitního a informačního systému člověka. 

Je to jediný systém, jenž transportuje z těla ven škodliviny, které vznikají při funkci našeho těla nebo vnikají z vnějšího prostředí např. potravinami, vzduchem...


K lymfatické soustavě patří lymfatické cévy, lymfa a lymfatické orgány : lymfatické uzliny, slezina, brzlík, mandle.

Indikace - kdy JE vhodná lymfodrenáž :

- Léčba otoků po úrazech (kotník, koleno, zápěstí), pooperačních stavech

- Po onkologické léčbě (velmi vhodná je po operaci a ukončení léčby rakoviny prsu)

- Lymfatická oběhová nedostatečnost (žilní a lymfatické otoky)

- Detoxikace organismu

- Bolest hlavy, migrény

- Zvýšení imunity

- Únava dolních a horních končetin (u sportovců, u každého kdo celý den stojí na nohou)

- Celková regenerace

- Bechtěrev

- Spastické a chabé parézy u různých neurologických chorob

- Péče po liposukci a dalších metodách estetické chirurgie

- Otoky obličeje, váčky pod očima

- Zpomalení stárnutí pokožky

- Základní péče u všech zeštíhlovacích metod (neinvazivní i invazivní, počátek redukčních a detoxikačních diet)

Kontraindikace - kdy NENÍ vhodná lymfodrenáž :

- Veškeré zhoubné nádorové onemocnění

- Akutní bakteriální nebo virové onemocnění, teplota, horečka

- Erysipel - Růže

- Herpes - opar (virové onemocnění nervového zakončení)

- Akutní cévní onemocnění

- Otevřené rány, hnisavé onemocnění

- Patologické (rizikové) těhotenství

- Těhotenství do 3 měsíce

- Nejasné bolesti břicha

- Otoky z onemocnění srdce, jater, ledvin

- Plísňové onemocnění kůže

- Astma (pouze se souhlasem lékaře)

- Bolestivá nebo silná menstruace

- Neléčená, nedostatečně kompenzovaná hypertenze

- Glaukom - zelený zákal (pouze se souhlasem lékaře)

- Opakované infekce močových cest (měsíc odstup)

Jak se připravit na manuální lymfodrenáž

V den lymfodrenáže si neplánujte náročné sportovní výkony, saunu. Před i během masáže není vhodná nadměrná stimulace krevního oběhu. Důležitý je dostatečný pitný režim po celý den! Nejlepší a nejšetrnější pro naše tělo je absolvovat lymfatickou masáž v dopoledních hodinách, ve večerní hodinách je lymfodrenáž méně vhodná z důvodu nadměrného zatížení ledvin a častého močení (ledviny by měly přes noc odpočívat a ne pracovat na 150%).

Po masáži je vhodný přiměřený pohyb např. chůze, plavání, jóga. Znovu opakuji PITNÝ REŽIM! Osobně doporučuji šťávu z mladého ječmene, kterou každý klient dostane u mě v masérně. Dodáte tělu tolik potřebné esenciální aminokyseliny, enzymy a vitamíny.

KOMPRESNÍ POMŮCKY prodlouží účinek lymfodrenáže. V případě poúrazových stavů si sebou přineste obvaz nebo jinou kompresní pomůcku na danou postiženou oblast (kotník, koleno, ruka...). U lidí s poruchou oběhového lymfatického systému doporučuji navštívit specializovanou prodejnu nebo lékárnu (např. Galen Ústí nad Orlicí), kde Vás změří a poradí s vhodnou kompresí. Na internetu se dají objednat vynikající kompresní legíny, které je dobré nosit v práci při dlouhodobém stání. Zeptejte se svého lékaře jestli nemáte nárok na kompresní pomůcku od pojišťovny.

Jak často na lymfodrenáž

Četnost je velmi individuální a záleží na obtížích a životním stylu klienta. 

Prevence těžkých nohou, křečových žil, detoxikace, migrény, celulitida - 1-2 x měsíčně.

U výrazných otoků a u dysfunčního lymfatického systému mohou být první výsledky znatelné až po 5-ti ošetřeních, kdy je potřeba nastartovat lymfatický systém. Zde se doporučuje během 14 dnů provést 3-5 masáží a dále pak 2x měsíčně. 


Jak se starat o svůj lymfatický systém

Lymfu si můžeme rozproudit cvičením, při kterém se přirozeně namáhá svalstvo, například obyčejný běh, chůze, plavání, aerobik, pilates cvičení, cvičení na orbitrecku. Každý pohyb, u kterého se zadýcháte a rozproudíte krevní oběh (svalová kontrakce a zvýšené proudění v tepnách stimuluje oběh lymfatického systému, který nemá svoji pumpu, jako je srdce pro krevní oběh). Pokud pohybujete dolními i horními končetinami, stimulujete tímto pohybem také lymfatické uzliny v tříslech a podpaží. Dechové cvičení zase stimuluje vnitřní lymfatický systém, hlavní mízovod.

Naopak dlouhé sezení a stání náš lymfatický oběhový systém zpomaluje. Pokud pozorujete, že večer máte nateklé kotníky nebo unavené nohy a ráno jsou zase v naprostém pořádku je nejvyšší čas lymfu řešit. Může se jednat o tzv. reverzibilní (přechodné) stádium poruchy oběhového lymfatického systému. Další stádium je totiž ireverzibilní tzn. chronické postižení (lymfedém).

Těším se na setkání

Dan